субота, 4. мај 2019.

Извештај са одржаног Фестивала науке


У четвртак 25.04.2019. године одржан је седми по реду фестивал науке ,,Дај(т)е се на знање, под слоганом ,,СЕДАМ ВЕЛИЧАНСТВЕНИХ”.

Већ традиционално, школа тог дана постане једна велика лабораторија знања у којој се посетиоци могу и сами опробати као научници. Кроз низ занимљивих радионица о новим програмским језицима и роботици, ученици су едуковали заинтересоване полазнике. Нису изостали ни атрактивни експерименти из физике, хемије, биологије, математике, рачунарства и информатике, док су о седам светских чуда посетиоци могли да сазнају чак на више страних језика или их нацртају на ликовној радионици. Своје место на Фестивалу нашле су и необичне историјске приче о Снежани и седам патуљака, седам дана у недељи, седам смртних грехова... Социолози су говорили о добрим и лошим странама интернета и  друштвених мрежа а стручно веће Српског језика и књижевности, приказало је ,,7 медијских владалаца’’. Посебно је на Фестивалу била запажена секција Примењене физике и електронике, која је као и сваке године својим необичним и иновативним идејама из света роботике и електронике, посетиоце остављала без даха. У томе су им помогли и њихови вршњаци сличних интересовања из Математичке гимназије у Београду, Пожешке гимназије и гимназије из Краљева.

На овогодишњој манифестацији, гостовале су основне школе: Драгиша Луковић Шпанац, Трећи крагујевачки батаљон али и средња медицинска школа Сестре Нинковић и Прва техничка школа. Најмлађи учесници Фестивала били су предшколци вртића Врабац. Свој рад а уједно и промоцију актуелних пројеката представили су сви институти ПМФ, Факултет инжењерских наука, ФИЛУМ  као и  Факултет медицинских наука Универзитета у Крагујевцу. Гости овогодишњег фестивала били су Пољопривредни факултет и Факултет за молекуларну биологију из Београда као и гимназија Лаза Костић из Новог Сада.

Излагања еминентих предавача са Универзитета у Крагујевцу и Београду употпунила су овај научни празник. Посебно је била запажена посета Парку науке, а захваљујући занимљивој причи водича волонтера, посетиоци су доста сазнали о тренутној поставци експоната и њиховој намени. На крају програма додељене су награде за најбоље експерименте у различитим узрастима: oсновна школа: ,, Трећи крагујевачки батаљон”- за пројекат ,, Здравикус тањирикус”, средња школа: Прва крагујевачка гимназија- ,, Како се чују електромагнетни таласи” и Пожешка гимназија-,, Ласерски микроскоп”.
                                                                                                             Организатор Фестивала науке
                                                                                                                                      Ана Марковић






Нема коментара:

Постави коментар